strzałka w prawoStart arrow Kronika wydarzeń arrow Tomaszowianin Artur Benni  odczyt prof. Krzysztofa T. Witczaka 27-05-2020  
obrazek nagłówkowy
StartAktualnościHistoriaZasób archiwum Wystawy on-line

bip

logo 90 lat archiwum w piotrkowie
90 lat Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim

zasoby
Piotrków
Tomaszów

archiwa rodzinne

facebook

Inicjatywa Obywatel

Tomaszowianin Artur Benni  odczyt prof. Krzysztofa T. Witczaka Drukuj E-mail
    Historia regionalna, pomimo właściwych dla danego terenu ograniczeń geograficznych, okazuje się jednak niezwykle obszerną płaszczyzną badawczą. Jej bogactwo potęgują zagadnienia z zakresu biografistyki, czego przykładem był odczyt otwarty pt. „Tomaszowianin Artur Benni, zapomniany rewolucjonista. Okoliczności jego śmierci i pogrzebu (29 XII 1867 r. w Rzymie)” – wygłoszony przez prof. Krzysztofa Tomasza Witczaka, pracownika naukowego Uniwersytetu Łódzkiego.
    Wykład współorganizowany przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Koło w Tomaszowie Mazowieckim, odbył się w dniu 21 stycznia 2016 r. w siedzibie oddziału naszego archiwum w Tomaszowie Maz. Jego uczestnikami byli pasjonaci historii – tak regionalnej, jak i tej osadzonej w szerszym kontekście terytorialnym. Korespondowało to z losami tytułowej postaci – pochodzącego z Tomaszowa Artura Benni. Był on jednym z dziewiętnastowiecznych wyrazicieli dążeń narodów do niepodległości – wiążąc się zarówno z konspiratorami polskimi, rosyjskimi, jaki i żołnierzami Garibaldiego we Włoszech. Prelekcja wzbogacona prezentacją multimedialną okazała się wydarzeniem ciekawym, wpisującym się w konwencję odczytów historyczno-archiwalnych realizowanych wspólnie przez organizatorów w Tomaszowie Mazowieckim.

 
Referenta powitał dr Andrzej Wróbel
– kierownik oddziału

 
Prof. Krzysztof T. Witczak
odwoływał się do prezentacji
multimedialnej
      
Bohaterem prelekcji był Artur Benni
       
Pasjonaci historii słuchali
z zaciekawieniem

< Poprzedni   Następny >