strzałka w prawoStart arrow Kronika wydarzeń arrow Zebranie naukowe piotrkowskich i łódzkich archiwistów 27-05-2020  
obrazek nagłówkowy
StartAktualnościHistoriaZasób archiwum Wystawy on-line

bip

logo 90 lat archiwum w piotrkowie
90 lat Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim

zasoby
Piotrków
Tomaszów

archiwa rodzinne

facebook

Inicjatywa Obywatel

Zebranie naukowe piotrkowskich i łódzkich archiwistów Drukuj E-mail
    Koniec roku sprzyja przemyśleniom na wiele tematów, jednak w ich gąszczu nie brak miejsca na refleksję historyczną. Przykładem dobitnie potwierdzającym tę tezę było zebranie naukowe, które odbyło się w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi w dniu 18 grudnia 2015 r. Jego uczestnikami oprócz gospodarzy byli również przedstawiciele Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, a w roli prelegenta wystąpił dr Andrzej Wróbel, kierownik Oddziału APPT w Tomaszowie Mazowieckim.
    Niemal sto lat po powstaniu Komunistycznej Partii Robotniczej Polski (Warszawa, dn. 16 grudnia 1918 r.), działającej od 1925 r. jako Komunistyczna Partia Polski, jej dzieje stały się tematem ciekawego referatu. Dr Andrzej Wróbel zaprezentował koleje losu tomaszowskich działaczy komunistycznych w okresie międzywojennym. Stosunek komunistów do żywotnych interesów Polski i Polaków spotkał się z kontrakcją polskich służb bezpieczeństwa i porządku publicznego. W wyniku długotrwałych dochodzeń cześć komunistów postawiona została w stan oskarżenia, czego przykładem były procesy odbywające się przed piotrkowskim sądem w omawianym okresie. Referat pt. „Procesy tomaszowskich działaczy komunistycznych przed Sądem Okręgowym
w Piotrkowie Trybunalskim”, spotkał się z zainteresowaniem słuchaczy a także z ciekawą dyskusją. Tym bardziej, iż jego podstawą była obszerna kwerenda archiwalna, rzucająca wiele światła na postaci historyczne znane dotychczas z kart nierzadko już „wiekowych” opracowań dotyczących historii regionu.

 
Dr Andrzej Wróbel
podczas prelekcji

< Poprzedni   Następny >