strzałka w prawoStart arrow Kronika wydarzeń arrow Tomaszowscy działacze komunistyczni w oczach wymiaru sprawiedliwości w okresie II Rzeczypospolitej 27-05-2020  
obrazek nagłówkowy
StartAktualnościHistoriaZasób archiwum Wystawy on-line

bip

logo 90 lat archiwum w piotrkowie
90 lat Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim

zasoby
Piotrków
Tomaszów

archiwa rodzinne

facebook

Inicjatywa Obywatel

Tomaszowscy działacze komunistyczni w oczach wymiaru sprawiedliwości w okresie II Rzeczypospolitej Drukuj E-mail
    Historycy nie mogą stronić od „historii trudnej”. Opisywanie wydarzeń i postaci nie budzących odczuć kontrowersyjnych u przynajmniej części odbiorców jest zadaniem o wiele łatwiejszym, niż badanie podobnych wątków postrzeganych często negatywnie. Zadanie to jest tym trudniejsze, gdy mowa jest o historii regionalnej. W tym przypadku należy ponadto uwzględnić realia lokalne, a także fakt, iż potomkowie postaci historycznych – zwłaszcza z zakresu historii najnowszej – często są obecni wśród nas. Podjęcie wysiłku badań na tej płaszczyźnie wymaga od historyka zdwojonej czujności oraz dystansu osobistego do opracowywanego tematu.
    W cykl odczytów historycznych współorganizowanych przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Koło w Tomaszowie Mazowieckim wpisuje się bogata i różnorodna tematyka. W dniu 17 grudnia 2015 r. w siedzibie tomaszowskiego oddziału APPT miał miejsce odczyt dr. Andrzeja Wróbla (kierownika tegoż oddziału), pt. „Tomaszowscy działacze komunistyczni w oczach wymiaru sprawiedliwości w okresie II Rzeczypospolitej”. Temat ten mieści się bez wątpienia w zasygnalizowanej powyżej „trudnej historii”. Z tego też powodu prelegent oparł swój odczyt o obszerną kwerendę archiwalną, konfrontując tym samym przekaz źródłowy z dotychczasowym stanem historiografii. Powstał w ten sposób obraz działalności tomaszowian, członków przedwojennej Komunistycznej Partii Polski (KPP), którzy w wyniku swej działalności stanęli „przed obliczem Temidy” – w sprawach toczących się przed Sądem Okręgowym w Piotrkowie. Trudna i rzadko poruszana przez historyków regionu tematyka przyciągnęła miłośników dziejów Tomaszowa Mazowieckiego, którzy w zaciszu pracowni naukowej oddziału archiwum wsłuchiwali się w słowa wykładu wzbogaconego prezentacją multimedialną.

 
Dr Andrzej Wróbel omawiał procesy
przedwojennych tomaszowskich
komunistów

< Poprzedni   Następny >