strzałka w prawoStart arrow Kronika wydarzeń arrow PPS i Legiony  ogólnopolska konferencja naukowa 28-05-2020  
obrazek nagłówkowy
StartAktualnościHistoriaZasób archiwum Wystawy on-line

bip

logo 90 lat archiwum w piotrkowie
90 lat Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim

zasoby
Piotrków
Tomaszów

archiwa rodzinne

facebook

Inicjatywa Obywatel

PPS i Legiony  ogólnopolska konferencja naukowa Drukuj E-mail
    Dzieje polskiego czynu zbrojnego doby I Wojny Światowej znajdują swe silne odzwierciedlenie w historii Piotrkowa Trybunalskiego i powiatu piotrkowskiego. W okresie „Wielkiej Wojny” tereny te były rejonem organizacji III Brygady Legionów Polskich, a sam Piotrków – podówczas jeszcze nie „Trybunalski” – był siedzibą Departamentu Wojskowego Naczelnego Komitetu Narodowego. Pomijając militarny wymiar historii, również dzieje lokalnych struktur partii politycznych, w tym Polskiej Partii Socjalistycznej, stanowią obszerny obszar badawczy. Konfrontacja historii Polski z dziejami regionów jest zawsze ciekawym zabiegiem, pozwalającym na uszczegółowienie dyskursu, w tym wypadku atrakcyjnego tematycznie dla mieszkańców regionu oraz historyków-regionalistów.
    Rozważania tej materii legły u podstaw organizacji kolejnej już,  IV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowe „Szkice z dziejów lewicy”. W tym roku obrady odbywały się pod hasłem „PPS i Legiony”. Współorganizatorem i gospodarzem obrad przebiegających w dniu 21 listopada 2015 roku był Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego Filii w Piotrkowie Trybunalskim. W programie konferencji znalazło się dziesięć referatów, w tym dwa przygotowane i wygłoszone przez przedstawicieli Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. Dr Tomasz Matuszak – dyrektor archiwum – zaprezentował wystąpienie pt. „Zdania i działalność Polskiego Archiwum Wojennego w latach 1915-1921”, jak również był moderatorem jednego z paneli. Natomiast mgr Maciej Hubka wygłosił referat pt. „Procesy polityczne przed austriackim sądem wojskowym w Piotrkowie w latach I Wojny Światowej”.
    Ważnym punktem spotkania był również piotrkowski akcent archiwalnych. W przerwie obrad dr Tomasz Matuszak zaprezentował uczestnikom konferencji wystawę pt. „1914-1918 Piotrków i piotrkowianie w czasie wojny i okupacji”, opracowaną przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim w ramach jednego z projektów edukacyjnych, zrealizowanych przy wsparciu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Dwadzieścia barwnych plansz, zawierających odwzorowania materiałów archiwalnych wraz z komentarzami spotkało się ze znacznym zainteresowaniem ze strony zarówno referentów, jak i osób przysłuchujących się obradom.

 
Sala obrad zapełniła się
uczestnikami konferencji
 
Dr Tomasz Matuszak omawiał dzieje
Polskiego Archiwum Wojennego
 
Maciej Hubka zaś opracował
zagadnienia sądownictwa
okupacyjnego w Piotrkowie
 
Wystawa spotkała się
z zainteresowaniem uczestników
obrad
 
Wystawa spotkała się
z zainteresowaniem uczestników
obrad
 
Wystawa spotkała się
z zainteresowaniem uczestników
obrad
< Poprzedni   Następny >