strzałka w prawoStart arrow Kronika wydarzeń arrow V Toruńskie Konfrontacje Archiwalne i II spotkanie Forum Edukatorów Archiwalnych 28-05-2020  
obrazek nagłówkowy
StartAktualnościHistoriaZasób archiwum Wystawy on-line

bip

logo 90 lat archiwum w piotrkowie
90 lat Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim

zasoby
Piotrków
Tomaszów

archiwa rodzinne

facebook

Inicjatywa Obywatel

V Toruńskie Konfrontacje Archiwalne i II spotkanie Forum Edukatorów Archiwalnych Drukuj E-mail
    Codzienne prace piotrkowskich archiwistów urozmaicane są przez ich udział w wydarzeniach naukowych z zakresu archiwistyki. Łącząc praktykę z teorią, a także dążąc do spełnienia w życiu naukowym, pracownicy Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim często biorą udział w konferencjach i sympozjach organizowanych w kraju i poza jego granicami.
    Kolejną, doskonałą okazją do integracji środowiska archiwalnego i wspólnej refleksji były obrady V Toruńskich Konfrontacji Archiwalnych (3-4.12.2015r.) oraz II spotkanie Forum Edukatorów Archiwalnych (4-5.12.2015r.). Przedstawicieli ogólnopolskiego środowiska archiwistów gościł Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. W gronie organizatorów imprez znalazły się Instytut Historii i Archiwistyki UMK oraz Archiwum Państwowe w Toruniu. Dzięki wysiłkom organizatorów uczestnicy obu konferencji mogli w przyjemnej atmosferze poświęcić się refleksji nad historią i współczesnością.
    W skład delegacji środowiska piotrkowskich archiwistów weszli zarówno przedstawiciele Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, jak i piotrkowskiej Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Piotrkowskie archiwum państwowe reprezentowali – dr Tomasz Matuszak (dyrektor APPT), dr Andrzej Wróbel (kierownik Oddziału APPT w Tomaszowie Maz.) oraz młodszy archiwista Maciej Hubka.
    W trakcie obrad V TKA, odbywających się tym razem pod hasłem „Archiwistyka uniwersalna, archiwistyka lokalna”, dr Tomasz Matuszak wygłosił referat pt. „Czy istnieje uniwersalna archiwistyka wojskowa?”. Odniósł się w nim zarówno do historii polskiej wojskowej służby archiwalnej, jak również do zagadnień dziejów i specyfiki polskiej kancelarii wojskowej na przestrzeni ostatnich stu lat. Ponadto dyrektor APPT był moderatorem jednego z paneli konferencji. W ramach spotkania edukatorów archiwalnych, dzięki uprzejmości organizatorów pracownicy APPT mieli możliwość zaprezentować uczestnikom obrad film fabularno-dokumentalny pt. „Bo ta, co nie zginęła… 1945 r.”, zrealizowany przez piotrkowskich archiwistów w ramach jednego z projektów edukacyjnych, przy wsparciu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.
    Toruńskie spotkania archiwistów okazały się owocną płaszczyzną wymiany doświadczeń oraz okazją do pogłębionej dyskusji naukowej. Pozostaje zatem z nadzieją oczekiwać kolejnych tego typu wydarzeń w przyszłości.

 
Dr Tomasz Matuszak
i mgr Renata Matuszak
podczas obrad V TKA
 
Dr Andrzej Wróbel i mgr Maciej
Hubka uważnie śledzili
przebieg obrad
 
Dr Tomasz Matuszak moderował
panel poświecony edukacji
w archiwach
      
Dr Tomasz Matuszak podczas
prelekcji o archiwistyce wojskowej
< Poprzedni   Następny >