strzałka w prawoStart arrow Kronika wydarzeń arrow Historia w obrazach zaklęta - film i wystawa w Tomaszowie Mazowieckim 27-05-2020  
obrazek nagłówkowy
StartAktualnościHistoriaZasób archiwum Wystawy on-line

bip

logo 90 lat archiwum w piotrkowie
90 lat Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim

zasoby
Piotrków
Tomaszów

archiwa rodzinne

facebook

Inicjatywa Obywatel

Historia w obrazach zaklęta - film i wystawa w Tomaszowie Mazowieckim Drukuj E-mail
    Historię można opowiadać na wiele sposobów. Ważnym jest jednak aby dobór środków narracji był adekwatny do grona odbiorców. Magia obrazu, zwłaszcza ruchomego, bezsprzecznie posiada większy zasięg oddziaływania niż literatura, zwłaszcza naukowa. Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim w ramach swej działalności edukacyjnej i popularyzatorskiej korzysta z szeregu różnorodnych metod przekazu. W tym roku nasze archiwum zrealizowało projekt edukacyjny pt. „Bo ta, co nie zginęła… 1945 r.”, w ramach którego opracowano mobilną wystawę oraz film fabularno-dokumentalny. Dzięki wsparciu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych oraz współpracy ze Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej „Batalion Tomaszów”, udało się uzyskać wartościowe narzędzie edukacyjne i popularyzatorskie. Szeroko zakrojona akcja informacyjna, kolejne pokazy i prezentacje komponentów projektu spotkały się dotychczas ze znacznym zainteresowaniem społecznym i medialnym.
    W odpowiedzi na to zainteresowanie nasze archiwum zorganizowało imprezę kulturalną – prezentację wystawy i pokaz filmu. W dniu 29 października 2015 r., w siedzibie tomaszowskiego Oddziału archiwum zebrało się liczne grono gości. Oprócz młodzieży tomaszowskich szkół, przedstawicieli instytucji kultury oraz twórców filmu, nie zabrakło również licznej reprezentacji lokalnych mediów – w tym również radia i telewizji. Zebranych w sali popularyzacji zasobu gości powitał dr Tomasz Matuszak – dyrektor archiwum. W krótkiej przemowie wprowadził on audytorium w tematykę spotkania, wręczając współtwórcom okolicznościowe dyplomy. Następnie „przemówił”… ruchomy obraz. W nastrojowym półmroku „sali kinowej” publiczność wpatrywała się w kolejne sceny filmu.
    Po zakończeniu projekcji nadszedł czas na podziwianie wystawy, pamiątkowe fotografie, wywiady dla mediów i kuluarowe dyskusje. Mimo iż harmonogram kolejnych prezentacji projektu jest już ustalony w długiej perspektywie czasu, uczestnicy pokazu dopytywali się o możliwość współpracy – kolejne projekcje w szkołach, domach kultury i nie tylko.
    Historię można opowiadać na wiele sposobów… i warto to czynić – czego potwierdzeniem są efekty działań edukacyjnych i popularyzatorskich naszego archiwum. Nawet jeżeli podejmowana tematyka jest równie trudna – jak okoliczności przemian społeczno politycznych w Polsce po zakończeniu II Wojny Światowej – przy odpowiednio dobranym nośniku wiedzy, można ją opowiedzieć w przystępny i nowatorski sposób.

 
Archiwiści na stanowiskach

 
Filmowy wehikuł przykuwał uwagę
przybywających gości
 
W szeregu zbiórka!

 
Repliki mundurów tworzyły
niecodzienną atmosferę
 
Ostatnie chwile w oczekiwaniu
na rozpoczęcie spotkania
 
Dr Tomasz Matuszak powitał
zebranych gości
         
Miły akcent wręczenia
pamiątkowych dyplomów
 
Miły akcent wręczenia
pamiątkowych dyplomów
 
Projekcję czas zacząć…
 
Nastrojowa atmosfera sali kinowej
         
Film zainspirował
do oglądania wystawy
         
Film zainspirował
do oglądania wystawy
< Poprzedni   Następny >