strzałka w prawoStart arrow Kronika wydarzeń arrow 100 minut o Legionach Józefa Piłsudskiego w Rozprzy 28-05-2020  
obrazek nagłówkowy
StartAktualnościHistoriaZasób archiwum Wystawy on-line

bip

logo 90 lat archiwum w piotrkowie
90 lat Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim

zasoby
Piotrków
Tomaszów

archiwa rodzinne

facebook

Inicjatywa Obywatel

100 minut o Legionach Józefa Piłsudskiego w Rozprzy Drukuj E-mail
    W roku 2015 Rozprza obchodzi swój Jubileusz 950-lecia. Honorowym patronem i współorganizatorem cyklu okolicznościowych imprez kulturalnych, organizowanych w ramach roku jubileuszowego przez Urząd Gminy Rozprza, jest Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim. Inicjatywy te nawiązują do historii regionu, prezentując ją zarówno w sposób całościowy, jak i przez pryzmat konkretnych wydarzeń. Za każdym razem są one również okazją do prezentacji materiałów archiwalnych z naszego zasobu, ukazywanych za pośrednictwem prezentacji multimedialnych lub ekspozycji kopii źródeł archiwalnych.
    Kolejny z cyklu eventów kulturalnych przeprowadzony został w Rozprzy w dniu 9 października 2015 r. Tym razem nosił on tytuł „100 minut o Legionach Józefa Piłsudskiego – w setną rocznicę utworzenia 4 i 6 pułku piechoty Legionów Polskich w Rozprzy”. Wydarzenie to podzielone zostało na dwie części. Pierwsza z nich odbywała się na rynku w Rozprzy, gdzie organizatorzy przygotowali stoiska wystawiennicze obsługiwane przez rekonstruktorów w legionowych mundurach. Druga cześć, o charakterze popularnonaukowym, ulokowana była w gmachu miejscowego gimnazjum. Brali z niej udział przedstawiciele władz wojewódzkich, z wojewodą Jolanta Chełmińską oraz gminy z panem wójtem Januszem Jędrzejczykiem na czele, a także historycy z Uniwersytetu Łódzkiego, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi oraz Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. Nasze archiwum reprezentowali: dr Aleksy Piasta i mgr Maciej Hubka. Dla zgromadzonych w gimnazjalnej auli gości przygotowano bogaty program prelekcji i prezentacji, odbywających się w historycznej atmosferze wystaw. Jedną z nich była barwna wystawa reprodukcji materiałów archiwalnych pt. „1914-1918 Piotrków i piotrkowianie w czasie wojny i okupacji”, udostępniona na okoliczność eventu przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim. Program spotkania wzbogaciła również aranżacja muzyczna w wykonaniu rozpierskich harcerzy, a także uroczysty przemarsz w asyście orkiestry dętej spod gimnazjum co centrum Rozprzy.
    W programie jubileuszowych uroczystości nie zabraknie jeszcze w tym roku kolejnych historyczno-archiwalnych atrakcji, o których będziemy z przyjemnością i na bieżąco informować wszystkich pasjonatów dziedzictwa historycznego naszego regionu.

 
Na gości oczekiwała barwna
wystawa naszego archiwum

 
Na dwudziestu planszach
nawiązywano do pierwszowojennej
historii regionu
        
Uczestników spotkania powitał
Janusz Jędrzejczyk - Wójt
Gminy Rozprza
 
Sala zapełniła się historykami
i miłośnikami historii
 
Pracownik archiwum zachęcał
do obejrzenia wystawy
 
Wojskowy temat przejawiał się
również w różnorodności mundurów
< Poprzedni   Następny >