strzałka w prawoStart arrow Kronika wydarzeń arrow Łowiectwo w Wojsku Polskim po 1945 roku 28-05-2020  
obrazek nagłówkowy
StartAktualnościHistoriaZasób archiwum Wystawy on-line

bip

logo 90 lat archiwum w piotrkowie
90 lat Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim

zasoby
Piotrków
Tomaszów

archiwa rodzinne

facebook

Inicjatywa Obywatel

Łowiectwo w Wojsku Polskim po 1945 roku Drukuj E-mail
    Symboliczne „pożegnanie lata” w tomaszowskim Oddziale Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim przebiegało w „takt melodii wygrywanych na myśliwskim rogu”. Co prawda miejsce muzyki zajęły słowa prelekcji historycznej, jednak związane były z tematyką łowiecką. Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim wspólnie z Polskim Towarzystwem Historycznym Koło w Tomaszowie Mazowieckim wznowiły po letniej przerwie cykl odczytów otwartych, adresowanych do wszystkich miłośników historii.
    W dniu 24 września 2015 r., o godz. 17:00 w siedzibie Oddziału naszego archiwum w Tomaszowie Mazowieckim z gościnną prelekcja wystąpił dr Waldemar Komenda. Zaprezentował on prelekcję pt. „Łowiectwo w Wojsku Polskim po 1945 roku na podstawie historii Wojskowego Koła Łowieckiego »Hubal« w Tomaszowie Mazowieckim”. Oryginalna tematyka przyciągnęła grono pasjonatów historii, którzy z zaciekawieniem przysłuchiwali się słowom prelegenta. A zagadnień w tak bogatej tematyce do omówienia było wiele. Oprócz historii łowiectwa – omawianej na tytułowym przykładzie, wspomnienia doczekały się również łowiecka tradycja i „obrzędowość”. Wszystko to wsparte było przez dr W. Komendę prezentacją multimedialną.
    Zarówno tegoroczne lato, jaki i odczyt naszego Gościa przeszły już do historii, jednak w najbliższym czasie organizatorzy zapraszają na kolejne z cyklu odczytów otwartych, na które tradycyjnie wstęp jest wolny.

 
Prelegenta powitał dr Andrzej
Wróbel, kierownik Oddziału
 
Tematyka wykładu oddziaływała
na wyobraźnie słuchaczy
 
Dr Waldemar Komenda omawiał
szereg interesujących zagadnień
 
Na zakończenie
– pamiątkowy dyplom
< Poprzedni   Następny >