strzałka w prawoStart arrow Kronika wydarzeń arrow XII Dni Gminy Rozprza. 950 lat Rozprzy 1065-2015 27-05-2020  
obrazek nagłówkowy
StartAktualnościHistoriaZasób archiwum Wystawy on-line

bip

logo 90 lat archiwum w piotrkowie
90 lat Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim

zasoby
Piotrków
Tomaszów

archiwa rodzinne

facebook

Inicjatywa Obywatel

XII Dni Gminy Rozprza. 950 lat Rozprzy 1065-2015 Drukuj E-mail
    Gmina Rozprza jest jedną z wielu, jakie znajdują się na terenie działania Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. W tym roku, zarówno Gmina jak i sama Rozprza są jednak wyjątkowe, bowiem miejscowość ta obchodzi rocznicę 950-lecia swojego istnienia. Wcześniej grodzisko, a następnie siedziba kasztelanii rozpierskiej położone na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych, pełniło znaczącą rolę jako ówczesny ośrodek administracyjny i handlowy. Pomimo utraty praw miejskich po 1867 roku, miejscowość ta była świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych, takich jak między innymi formowanie III Brygady Legionów Polskich.
    W dniach 20-21 czerwca 2015 roku miały miejsce obchody XII Dni Gminy Rozprza. Wśród wielu partnerów biorących udział w tym przedsięwzięciu, znalazło się również Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim. W ciągu dwóch dni, na płycie boiska przy ul. Sportowej rozstawione było stoisko naszego archiwum, na którym prezentowane były liczne wydawnictwa i publikacje. Mieszkańcy w ramach akcji „Archiwa rodzinne” mogli zapoznać się z zagadnieniami związanymi z prowadzeniem poszukiwań genealogicznych oraz otrzymać przygotowany specjalnie na tę okazję Dekalog Genealoga Amatora. Na naszym stoisku promowany był również film zrealizowany w ramach projektu edukacyjnego pod hasłem „Bo ta co nie zginęła… 1945 r.”, który cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców gminy. Akcję promocyjną uatrakcyjniła wizyta majora Iwanowa – jednej z głównych postaci naszego filmu, w którego rolę wcielił się dr Tomasz Matuszak – dyrektor Archiwum, występujący specjalnie na tę okoliczność w mundurze Armii Czerwonej. Stoisko stanowiło zarazem punkt konsultacyjny, m.in. w zakresie poszukiwań dokumentacji osobowej i płacowej.
    Nasze aktywne zaangażowanie spotkało się z uznaniem zarówno ze strony mieszkańców jak i władz gminy. Wójt Gminy Rozprza Janusz Jędrzejczyk przekazał na ręce dyrektora Matuszaka specjalne podziękowanie za przygotowanie naszego stoiska. Dr Tomasz Matuszak został zaś uhonorowany dyplomem i specjalnym medalem okolicznościowym.

       
Podziękowanie dla APPT
 
Podziękowanie i medal dla
dr. T. Matuszaka
 
Medal – awers
 
Medal - rewers
 
Archiwalny punkt konsultacyjny
gotowy do akcji
 
Kontyngent pierwszej zmiany
 
Spotkanie epok

 
Stoisko archiwalne wzbudzało
zainteresowanie

< Poprzedni   Następny >