strzałka w prawoStart arrow Kronika wydarzeń arrow Kiedy Tomaszowa nie było... 28-05-2020  
obrazek nagłówkowy
StartAktualnościHistoriaZasób archiwum Wystawy on-line

bip

logo 90 lat archiwum w piotrkowie
90 lat Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim

zasoby
Piotrków
Tomaszów

archiwa rodzinne

facebook

Inicjatywa Obywatel

Kiedy Tomaszowa nie było... Drukuj E-mail
    Dzieje naszych małych ojczyzn pełne są faktów i wydarzeń wspominanych przy okazji obchodów rocznicowych, związanych z ich datami. Stronice monografii regionalnych przypominają nam o minionych wiekach wspólnej historii, jednak przeszłość naszego regionu jest o wiele starsza i nie wszytko da się precyzyjnie wydatować. Niemożliwe do określenia z dokładnością np. co do miesiąca są wydarzenia, o których jedyną wiedzę czerpiemy z efektów prac archeologów.
    W dniu 18 czerwca 2015 r., w siedzibie tomaszowskiego Oddziału archiwum przy ul. Spalskiej 120, w sali popularyzacji zasobu zebrała się zarówno młodzież szkół tomaszowskich, jak i pasjonaci historii regionalnej. O artefaktach sprzed tysiącleci i pradziejach regionu opowiadali dr Gabriela Ziółkowska (Filia UJK w Piotrkowie Tryb.) oraz dr Mariusz Ziółkowski (Muzeum w Tomaszowie Maz.). Prelekcja pt. „Kiedy Tomaszowa nie było. Dzieje regionu w świetle badań archeologicznych” była ostatnim przed okresem wakacyjnym odczytem współorganizowanym przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Koło w Tomaszowie Mazowieckim.
     Prelegenci omawiali kolejne zagadnienia podjętego tematu w oparciu o ciekawą prezentację multimedialną, ukazującą miejsca prac archeologicznych oraz ich efekty. Dodatkowym elementem spotkania była prezentacja wystawy materiałów archiwalnych oraz zwiastuna filmu, realizowanych przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim pod egidą Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Film i wystawa są owocem projektu edukacyjnego pt. „Bo ta, co nie zginęła… 1945 r.”. W ten sposób prehistoria spotkały się z historią najnowszą, stanowiąc dla uczestników spotkania ciekawy materiał do np. wakacyjnych podróży historycznych.

 
Sala promocji zasobu zapełniła
się młodzieżą
 
Prelekcji towarzyszyła prezentacja
multimedialna
 
Wykład wzbudził
duże zainteresowanie
 
Podobnie jak prezentowana w tle
wystawa i zwiastun filmu

< Poprzedni   Następny >