strzałka w prawoStart arrow Kronika wydarzeń arrow Reportaż z archiwalno-filmowego pola walki 28-05-2020  
obrazek nagłówkowy
StartAktualnościHistoriaZasób archiwum Wystawy on-line

bip

logo 90 lat archiwum w piotrkowie
90 lat Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim

zasoby
Piotrków
Tomaszów

archiwa rodzinne

facebook

Inicjatywa Obywatel

Reportaż z archiwalno-filmowego pola walki Drukuj E-mail
    Od 30-stopniowego skwaru do przyjemnego klimatu archiwalnego magazynu, w takt miarowego stukania zabytkowej maszyny do pisania i… wystrzałów broni palnej – upływały ostatnie tygodnie pracy ekipy filmowo-archiwalnej. Wszystko to z powodu realizacji projektu edukacyjnego pt. „Bo ta, co nie zginęła… 1945 r.”. Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim, pod patronatem Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych oraz przy wsparciu Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Batalion Tomaszów” realizuje w bieżącym roku projekt edukacyjny, którego elementami są: wystawa mobilna materiałów archiwalnych oraz film fabularno-dokumentalny. Obydwa elementy przedsięwzięcia skupiają się na tematyce zakończenia II Wojny Światowej, ukazując realia polityczne, gospodarcze i społeczne kraju przez pryzmat regionu. Kształtowanie się nowej komunistycznej władzy, sytuacja polskiego podziemia antykomunistycznego oraz wiele innych zagadnień przewijają się zarówno na dziesięciu barwnych planszach wystawy, jak i w kolejnych scenach towarzyszącego jej filmu.

 
Archiwiści-aktorzy przed
budynkiem Oddziału archiwum
w Tomaszowie Maz.
 
Aktyw w PPR


 
Za stołem prezydialnym...
 
Niecodzienne spotkanie na ulicy

    Prace nad filmem weszły w decydująca fazę w połowie maja. Wówczas to pracownicy Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim podjęli trud wystąpienia przed czujnym okiem kamery w charakterze odgrywanych przez nich postaci. Ciężka praca i długie godziny spędzonego nad nią czasu okazały się również świetną formą zabawy i integracji archiwalnego środowiska. Scenariusz, dialogi, założenia tematyczne scen oraz odgrywanie kolejnych ról – wszystko to wzbogaciło codzienne zajęcia piotrkowskich i tomaszowskich archiwistów. Na ich barkach spoczął również problem pozyskiwania rekwizytów oraz aranżacji scenografii. Wysiłek ten doceniony został przez zawodowych filmowców, kierowanych przez Piotra Hrabskiego (Blank Studio), którzy zajęli się techniczną oprawą widowiska.

 
Gorącą, ale radośnie
 
Zapraszamy na zamach
 
Ostatnie chwile przed kolejnym
ujęciem
 
Polskie drogi...


    W filmie tym odnaleźć można będzie zarówno postaci historyczne – np. tomaszowskiego komunisty Romana Tuchowskiego, czy radzieckiego majora Iwanowa. Pozostałe role nawiązują do społeczeństwa regionu, mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa Mazowieckiego i innych miast i miejscowości. Film ukazuje również polaryzację nastrojów i działań w okresie powojennym. Scenom z udziałem „aktywu Polskiej Partii Robotniczej” przeciwstawione są ujęcia ukazujące polskich konspiratorów i partyzantów. Wszystko to układa się w barwny i dynamiczny obraz, dopełniający równie interesującą wystawę archiwaliów. Premiera już niebawem, więc nie będziemy chwilowo zdradzać szczegółów, by nie popsuć niespodzianki. Zapraszamy do odwiedzenia profilu Facebook Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie dostępne są opublikowane dotychczas dwa zwiastuny filmowej produkcji.

 
Co skrywają lasy spalskie...?
 
Kolejne pamiątkowe zdjęcie
 
Przegląd kostiumów przed
sceną batalistyczną
 
Maszerują partyzanci

 
Na rozstaju dróg...
 
Żołnierze! Zbiórka!
< Poprzedni   Następny >