strzałka w prawoStart arrow Kronika wydarzeń arrow O dziejach Rozprzy i nie tylko... 27-05-2020  
obrazek nagłówkowy
StartAktualnościHistoriaZasób archiwum Wystawy on-line

bip

logo 90 lat archiwum w piotrkowie
90 lat Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim

zasoby
Piotrków
Tomaszów

archiwa rodzinne

facebook

Inicjatywa Obywatel

O dziejach Rozprzy i nie tylko... Drukuj E-mail
    Jubileuszowy rok 950-lecia Rozprzy pełen jest przedsięwzięć kulturalnych, organizowanych na terenie gminy. Ich aktywnym współorganizatorem i realizatorem jest również Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim. Jednym z elementów tej działalności jest cykl prelekcji historyczno-archiwalnych, dedykowanych młodzieży szkolnej. W związku z powyższym piotrkowscy archiwiści mieli przyjemność gościć w ostatnich dniach w dwóch placówkach szkolnych – w dn. 10 czerwca w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Niechcicach oraz w dn. 16 czerwca w Gimnazjum w Rozprzy.
    W trakcie obu spotkań z młodzieżą dr Tomasz Matuszak – dyrektor archiwum – omówił dzieje i działalność Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, natomiast mgr Maciej Hubka wystąpił z prezentacją pt. „Z dziejów Rozprzy… Historia zapisana w materiałach archiwalnych”. W trakcie przemowy omówione zostały zarówno ważne wydarzenia z historii gminy, jak i materiały archiwalne z zasobu naszego archiwum dotyczące jej dziejów. Elementem prelekcji były również zagadnienia genealogii, jak i archiwów rodzinnych.
    Na zakończenie owocnych spotkań z uczniami dr Tomasz Matuszak prezentował zwiastun filmu pt. „Bo ta, co nie zginęła 1945 r.”, obecnie realizowanego przez archiwum w ramach projektu edukacyjnego, pod patronatem Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Film towarzyszący wystawie mobilnej odwołuje się do wydarzeń związanych m.in. z kształtowaniem się władzy ludowej oraz sytuacją polskiego podziemia antykomunistycznego w regionie piotrkowskim po 1945 r.

 
Młodzież szkolna z Niechcic
zebrała się tłumnie
 
Również gimnazjaliści z Rozprzy
dopisali frekwencją
       
Dr Tomasz Matuszak omawiał
dzieje i działalność archiwum
 
Mgr Maciej Hubka
prezentował dzieje Rozprzy
< Poprzedni   Następny >