strzałka w prawoStart arrow Kronika wydarzeń arrow Odczyt o losach Romana Tuchowskiego na piotrkowskiej uczelni 27-05-2020  
obrazek nagłówkowy
StartAktualnościHistoriaZasób archiwum Wystawy on-line

bip

logo 90 lat archiwum w piotrkowie
90 lat Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim

zasoby
Piotrków
Tomaszów

archiwa rodzinne

facebook

Inicjatywa Obywatel

Odczyt o losach Romana Tuchowskiego na piotrkowskiej uczelni Drukuj E-mail
    Badania nad dziejami regionu piotrkowskiego stanowią – mimo szeregu dotychczas opublikowanych opracowań naukowych i popularnych – nadal szerokie pole działalności historyków i archiwistów. Jedną z wielu płaszczyzn badawczych jest biografistyka w kontekście sylwetek osób, których wpływ na dzieje lokalnej społeczności był na przestrzeni dziejów szczególnie istotny. Takimi postaciami są również dawni działacze polityczni. Badania nad losami jednego z nich prowadzi aktualnie dr Andrzej Wróbel, kierownik tomaszowskiego Oddziału Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. Przedmiotem naukowych dociekań tomaszowskiego historyka i archiwisty jest Roman Tuchowski (1896-1979) – pochodzący z Tomaszowa Mazowieckiego działacz komunistyczny, członek Komunistycznej Partii Polski, a następnie Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Postać R. Tuchowskiego stanowi jeden z modeli karier i życiorysów polskich działaczy komunistycznych, którzy na przestrzeni lat swej działalności politycznej i społecznej przechodzili szereg przemian ideologicznych, czyniących ich postaci ciekawe.
    Okazją do podzielenia się najnowszymi ustaleniami i efektami badań był wykład otwarty dr. Andrzeja Wróbla pt. „Roman Tuchowski (1896-1979). Od gorącego patrioty do zagorzałego komunisty”, wygłoszony w dniu 23 kwietnia 2015 r. w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego Filii w Piotrkowie Trybunalskim. Uczestnikami wykładu byli pracownicy naukowi piotrkowskiej uczelni, archiwiści z Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim oraz miłośnicy dziejów regionu. Prelegent omówił kolejne okresy życia R. Tuchowskiego, nawiązując do jego walk w szeregach III Brygady Legionów Polskich, działalności w Polskiej Organizacji Wojskowej oraz poszczególnych etapów kariery partyjnej w regionalnych strukturach partii komunistycznych. Wykład spotkał się z zainteresowaniem słuchaczy, zwłaszcza iż narracja prowadzona była w oparciu o prezentację multimedialną, zawierającą cyfrowe kopie materiałów archiwalnych dotyczących tytułowej postaci.

ILUSTRACJE:
1 – Dr Andrzej Wróbel mówił z pasją
2 – Audytorium zaś słuchało z uwagą

      
Dr Andrzej Wróbel mówił z pasją
 
Audytorium zaś słuchało z uwagą
< Poprzedni   Następny >