strzałka w prawoStart arrow Kronika wydarzeń arrow Odczyt ks. prof. Mieczysława Różańskiego 20-09-2019  
obrazek nagłówkowy
StartAktualnościHistoriaZasób archiwum Wystawy on-line

bip

logo 90 lat archiwum w piotrkowie
90 lat Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim

zasoby
Piotrków
Tomaszów

archiwa rodzinne

facebook

Inicjatywa Obywatel

Odczyt ks. prof. Mieczysława Różańskiego Drukuj E-mail
    Już po raz kolejny Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim Oddział w Tomaszowie Mazowieckim, wspólnie z Polskim Towarzystwem Historycznym Koło w Tomaszowie Mazowieckim, zorganizowało odczyt o tematyce historycznej, adresowany do mieszkańców miasta i regionu. Tym razem z prelekcją wystąpił Ks. Prof. UWM dr hab. Mieczysław Różański, zastępca dyrektora Archiwum Archidiecezjalnego w Łodzi oraz pracownik naukowy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Spotkanie odbyło się w dn. 16 stycznia 2014 r., w siedzibie APTM.
    Tematem odczytu były „Źródła do dziejów Tomaszowa Mazowieckiego w zasobie Archiwum Archidiecezjalnego w Łodzi”. W oparciu o prezentację multimedialną ks. Różański zaprezentował szereg cennych materiałów archiwalnych, odnosząc ich treść do realiów w jakich powstały. Poza aktami metrykalnymi, Archiwum Archidiecezjalne w Łodzi gromadzi dokumenty dotyczące działalności poszczególnych parafii – w przypadku Tomaszowa Maz., jednymi z ciekawszych źródeł są pisma odnoszące się do budowy kościoła pw. św. Antoniego oraz Najświętszego Serca Jezusowego. Ponadto w zasobie omawianego archiwum znajdują się m.in. materiały opisujące działalność charytatywną prowadzoną przy parafiach. Po wykładzie miała miejsce interesująca dyskusja.
    Druga część spotkania poświęcona była podsumowaniu działalności tomaszowskiego Koła PTH w roku 2013, której zręby naszkicował dr Andrzej Wróbel, Kierownik APTM a zarazem Przewodniczący Zarządu Koła PTH.
    Prelekcja ks. Róźańskiego jest pierwszym z zaplanowanych na ten rok odczytów, współorganizowanych przez APTM i tomaszowskie PTH. O ich terminie i tematyce dowiedzieć się można z informacji podawanych przez regionalne media. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

 
Ks. prof. M. Różański
podczas wykładu
 
Działalność tomaszowskiego
Koła PTH podsumował dr A. Wróbel
< Poprzedni   Następny >