strzałka w prawoStart arrow Wystawy on-line arrow Józef Piłsudski w grafikach Zdzisława Czermańskiego 12-08-2020  
obrazek nagłówkowy
StartAktualnościHistoriaZasób archiwum Wystawy on-line

bip

logo 90 lat archiwum w piotrkowie
90 lat Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim

zasoby
Piotrków
Tomaszów

archiwa rodzinne

facebook

Inicjatywa Obywatel

Józef Piłsudski w grafikach Zdzisława Czermańskiego Drukuj E-mail
    Zdzisław Czermański (ur. 1890/1896/1900 w Krakowie – zm. 1970) – malarz, rysownik, karykaturzysta. W okresie międzywojennym współpracownik „Cyrulika Warszawskiego”, „Wiadomości Literackich” i lwowskiego „Szczutka” (od 1920 roku). Uczeń K. Sichulskiego i F. Legéra. Autor, m.in. cyklu karykatur Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, w tym teki rysunkowej i dwóch albumów poświęconych Jego postaci. Posługując się ołówkiem, kredką, tuszem lub akwarelą, portretował znane osobistości (m.in. J. Lechonia). Przed wybuchem wojny wyemigrował do Anglii, a od 1941 roku mieszkał na  stałe na emigracji, w tym w Ameryce. W okresie pobytu w USA współpracował, m.in. z: „Fortune Magazine”, „Look” oraz „Life”. Autor wspomnień zatytułowanych Kolorowi ludzie, wyd. I, Warszawa 1992.
    Prezentujemy Państwu 10 z 13 grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego, które przedstawiają Józefa Piłsudskiego w różnych sytuacjach. Grafiki znajdują się w zasobie Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim i cieszą się dużym zainteresowaniem. Dwie z nich zostały wykorzystane, jako materiał ilustracyjny okładek książek o tematyce historycznej. Są to: A. Adamczyk, Piłsudczycy w izolacji (1939-1954). Studium z dziejów struktur i myśli politycznej, „Biblioteka Niepodległości”, Bełchatów 2008 oraz Józef Piłsudski a parlamentaryzm polski, pod red. A. Adamczyka, Warszawa-Bełchatów 2009.
    Niniejszy materiał, jako związany z osobą Marszałka Józefa Piłsudskiego, jest prezentowany w ramach obchodów 90. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Oprac. na podstawie:
M. Czajka, M. Kamler, W. Sienkiewicz, Leksykon Historii Polski, wyd. PWN, Warszawa 1995, s. 120.
http://portalwiedzy.onet.pl/17631,,,,czermanski_zdzislaw,haslo.html z dnia 2008-11-05.
http://www.muzeumkarykatury.pl/artysci/artysci_1pol_windows/czermanski.html z dnia 2008-11-05.

  
  
  
  
  
< Poprzedni   Następny >