strzałka w prawoStart arrow Wystawy on-line arrow Stulecie tomaszowskiej prasy 28-05-2020  
obrazek nagłówkowy
StartAktualnościHistoriaZasób archiwum Wystawy on-line

bip

logo 90 lat archiwum w piotrkowie
90 lat Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim

zasoby
Piotrków
Tomaszów

archiwa rodzinne

facebook

Inicjatywa Obywatel

Stulecie tomaszowskiej prasy Drukuj E-mail
    Początki prasy tomaszowskiej sięgają pierwszej dekady ubiegłego stulecia. Najstarsze czasopismo, organ Narodowego Związku Robotniczego „Echo Robotnicze”, zaczęło ukazywać się w 1907 r. Rozwój lokalnego rynku prasowego nastąpił dopiero w okresie międzywojennym, kiedy to ukazywało się w sumie co najmniej 25 tytułów (w tym 4 żydowskie). Część z nich redagowano i wydawano na miejscu, część zaś była mutacją pism łódzkich, piotrkowskich i warszawskich. Gros czasopism miała charakter efemeryczny – tylko kilka ukazywało się w dłuższym okresie czasu.
    Po 1945 r., po nacjonalizacji przemysłu poligraficznego, stałej reglamentacji papieru i utrzymywaniu cenzury prewencyjnej w Tomaszowie Mazowieckim funkcjonowało stosunkowo niewiele tytułów. Najbardziej znane i najdłużej się ukazujące to „Włókna Sztuczne” oraz „Panorama Robotnicza”. Jesienią 1980 r. na rynku pojawiło się pismo lokalnej organizacji NSZZ „Solidarność”.
    Wyraźna zmiana na lepsze nastąpiła po transformacji systemu politycznego w 1989 r., kiedy pojawiło się wiele pism o najróżniejszej proweniencji. Część z nich szybko upadła. Stan zachowania tomaszowskiej prasy jest daleko niezadowalający. Znaczną część zachowanych egzemplarzy przechowywanych jest w Archiwum Państwowym w Piotrkowie Trybunalskim Oddział w Tomaszowie Mazowieckim i Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim.

 
< Poprzedni   Następny >