strzałka w prawoStart 28-05-2020  
obrazek nagłówkowy
StartAktualnościHistoriaZasób archiwum Wystawy on-line

bip

logo 90 lat archiwum w piotrkowie
90 lat Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim

zasoby
Piotrków
Tomaszów

archiwa rodzinne

facebook

Inicjatywa Obywatel

Wrześniowe boje 1939 Drukuj E-mail
„Wrześniowe boje 1939”

    Pod hasłem „Wrześniowe boje 1939”, dnia 5 września 2007 roku miała miejsce sesja naukowa zorganizowana przez Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim. Pomysłodawcą i głównym organizatorem sesji był mgr Andrzej Kędzierski, który przewodniczył obradom. Na sali byli obecni licznie zebrani przedstawiciele środowisk kombatanckich, władz miasta Tomaszowa Mazowieckiego, historyków, muzealników i archiwistów oraz młodzież szkolna. Sesja zorganizowana została w 68 rocznicę wybuchu II wojny światowej, celem upamiętnienia w historii Tomaszowa Mazowieckiego i Piotrkowa Trybunalskiego tych pamiętnych i tragicznych dni.
    W trakcie sesji wygłoszone zostały trzy referaty. Jako pierwszy wystąpił prof. AŚ dr hab. Zygmunt Matuszak z referatem nt. „Przebieg i ocena działań w rejonie Tomaszowa Mazowieckiego we Wrześniu 1939r.” Referent wykorzystując swą bogatą wiedzę historyczną i znajomość zagadnień historii sztuki wojennej dokonał krytycznej, ale rzeczowej i merytorycznej oceny działań i decyzji podejmowanych m.in. przez gen. Stefana Dąb-Biernackiego, dowódcę Armii „Prusy”. Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim reprezentował dyrektor - mgr Tomasz Matuszak. Wygłosił on referat „Walki na przedpolach Piotrkowa we Wrześniu 1939r.” Referent skupił swą uwagę na walkach o Piotrków i o Milejów i Longinówkę. Ostatnim referentem był ppłk. mgr Jerzy Murgrabia, dyrektor Muzeum Czynu Zbrojnego w Lipcach Reymontowskich, który wygłosił referat nt. „26. Skierniewicka Dywizja Piechoty Wojska Polskiego we Wrześniu 1939r.”. Referent w trakcie wystąpienia przedstawił przebieg działań mobilizacyjnych i udział w walkach dywizji w 1939 roku.
    Sesję wzbogacała niezwykle interesująca i bogata w eksponaty wystawa, stanowiąca tło sesji, zorganizowana przez pracowników Muzeów w Tomaszowie Mazowieckim i Lipcach Reymontowskich. Na godziny popołudniowe organizatorzy zapowiedzieli inscenizację historyczną „Piąta kolumna – niemieckie działania dywersyjne w Tomaszowie Mazowieckim – 6 września 1939r.”.
    Sesja zakończyła się podsumowaniem i wystąpieniami przedstawicieli środowisk kombatanckich, którzy podkreślili wagę tego spotkania.

 
Mgr Andrzej Kędzierski
–Muzeum w Tomaszowie Maz.
 
Prof. AŚ dr hab. Zygmunt Matuszak
– Filia AŚ w Piotrkowie Tryb.
 
Mgr Tomasz Matuszak – Archiwum
Państwowe w Piotrkowie Tryb.
 
Mgr Jerzy Murgrabia – Muzeum
w Lipcach Reymontowskich
 
Fragment wystawy
 
Fragment wystawy
 
Fragment wystawy
 
Fragment wystawy
 
Goście – uczestnicy sesji
 
Goście – uczestnicy sesji
< Poprzedni   Następny >